
Jysk Musikteater får besøg af den prisvindende Carl Nielsen Blæserkvintet.
Carl Nielsen-Kvintetten, er en blæserkvintet, der er formet gennem tæt venskab og en fælles kærlighed til musik.
Kvintetten blev grundlagt i 2006, og vi har dybe rødder i Tivoli-Haven, hvor fire af os fandt vores musikalske lidenskab og flid. Siden 2006 har vi sammen spillet utallige koncerter og spillet på musikfestivaler både i Danmark og i udlandet og er over tid blevet en af de førende blæserkvintetter i Norden.
Til daglig arbejder vi i forskellige symfoniorkestre i Danmark, Sverige og Norge, men vi bruger gerne vores sparsomme fritid på at spille sammen. Vores samspil gennem årene har udviklet sig til den karakteristiske ensembleklang vi har, og skabt en atmosfære, der er utrolig karismatisk og publikumsdragende, hvilket gennem årene er blevet vores måske stærkeste kendetegn.
I 2014 blev vi tildelt anden prisen i P2’s Kammermusikkonkurrence, og i 2015 vandt vi førsteprisen samt prisen for den bedste fremførelse af Carl Nielsens Blæserkvintet i den prestigefyldte Carl Nielsen International Chamber Music Competition.
Der vil blive fremført værker af bl.a. Carl Nielsen
Unummererede siddepladser, Musiksalen, Jysk Musikteater
Lørdag, d. 27. september 2025, kl. 15.00
Varighed: Ca. 2 timer inkl. pause
Arr: JMTS
-
Dato
27.september2025 -
Tid
15.00 -
Sted
Jysk Musikteater
Papirfabrikken 80
8600 Silkeborg -
Billetpris
150 kr. -
Kategori
Klassisk