Forbandede idealer og euforiske bekendelser
Perfekte Instagram-mødre, selvhjælpsbøger og “Min William går kun i Hummel”. ARGH! Børn er en gave, men indimellem er moderrollen svær at deale med, og så holder vi kæft – for tænk hvis nogen hørte os. Tænk hvis nogen så os bag facaden begravet i vasketøj og forventninger.
I Forestillingen om mor møder vi tre mødre, som træder frem og undersøger moderskabets dybder og dilemmaer i en vildtvoksende og frisættende teaterforestilling, hvor de åbner døren til “skriftemålsagtige” bekendelser, som blotter det altopslugende, det smukke og det vanvittige ved at være mor – “en sjælden scenisk kraftudladning” (Weekendavisen). I samtale med sig selv, i diskussion, skænderi og måske ultimativt i forsoning med den fandens mor-hat, der strammer, tager de nogle humoristiske og modige skridt mod en større ro omkring det ufuldkomne.
Tag med på en ventilerende rejse gennem moderskabets kapitler og forbandede idealer. Fra det øjeblik, hvor drømmen om at blive mor opstår til tomheden, når børnene forlader reden. Fra tvivlen og angsten til den fandenivoldske, euforiske og det lykkelige – spillet og spiddet, så vi indimellem bare er nødt til at grine af det.
Medvirkende: Maja Juhlin, Kirstine Hedrup, Stina Mølgaard & Musiker Martine Madsen
Producent: Svalegangen / Folketeateret
Foto: Creative Zoo, Montgomery
Nummererede siddepladser, Teatersalen, Jysk Musikteater
Onsdag, d. 14. april 2027, kl. 19.30
Varighed: Ca. 95min. inkl. pause
BILLETSALGET STARTER D. 7/5-26, KL. 10.00
Arr: Silkeborg Teater
-
Dato
14.april2027 -
Tid
19.30 -
Sted
Jysk Musikteater
Papirfabrikken 80
8600 Silkeborg -
Billetpriser
140 - 350 kr. -
Kategorier
Teater
